Cost of Living in
Osasco

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $803 | $1687 |
Without rent | $330 | $1177 |
Rent & Utilities | $241.93 | $499.22 |
Food | $273 | $712 |
Transport | $83.16 | $164.73 |
Monthly salary after tax | $410.43 | |
Quality of life | 49.25 | |
Life expectancy | 70.93 | |
Population | 826.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $803 | / |
Without rent | $330 | / |
Rent & Utilities | $241.93 | / |
Food | $273 | / |
Transport | $83.16 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 323.66$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 175.3$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 542.5$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 356.78$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 37.82$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 48.92$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 22.28$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.01$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1340$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1550$ |
Lunch Menu | 5.74$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 27.3$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.96$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.6$ |
Cappuccino | 1.55$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.99$ |
Local transport ticket | 0.78$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 53.43$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.78$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.2$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.27$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.93$ |
Eggs, x12 | 2.01$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.77$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.48$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.91$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.74$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.48$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.43$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.05$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.72$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.46$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.55$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.15$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.47$ |
Cigarette pack | 1.72$ |
Cold medicince, 1 week | 4.73$ |
Hair Shampoo | 3.15$ |
Toilet paper, 4 rolls | 0.94$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.76$ |
Gym Membership, 1 month | 17.37$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.86$ |
Doctor's visit | 20.56$ |
Haircut, simple | 5.64$ |
Brand Jeans | 46.55$ |
Brand Sneakers | 66.44$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 295.92$ |
International Primary School, 1 year | 8844$ |