Cost of Living in
Orleaes

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $689 | $1629 |
Without rent | $378 | $1566 |
Rent & Utilities | $404.68 | $502.66 |
Food | $256 | $853 |
Transport | $75.65 | $173.57 |
Monthly salary after tax | $395.98 | |
Quality of life | 33.16 | |
Life expectancy | 82.34 | |
Population | 420.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $689 | / |
Without rent | $378 | / |
Rent & Utilities | $404.68 | / |
Food | $256 | / |
Transport | $75.65 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 345.86$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 209.44$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 427.44$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 321.13$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 103.95$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 139.27$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16.3$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.3$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1458$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 891$ |
Lunch Menu | 4.87$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 59.92$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.68$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.84$ |
Cappuccino | 2.66$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.22$ |
Local transport ticket | 0.87$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 57.38$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.12$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.98$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.06$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.5$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.47$ |
Eggs, x12 | 2.4$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.64$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 2.92$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.1$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.83$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.33$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.92$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.52$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.25$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.36$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.67$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.88$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.16$ |
Cigarette pack | 2.04$ |
Cold medicince, 1 week | 7.34$ |
Hair Shampoo | 8.02$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.98$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.22$ |
Gym Membership, 1 month | 20.44$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.55$ |
Doctor's visit | 92.47$ |
Haircut, simple | 8.52$ |
Brand Jeans | 40.76$ |
Brand Sneakers | 114.42$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 345.87$ |
International Primary School, 1 year | 7149$ |