Cost of Living in
Orizona

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $667 | $2057 |
Without rent | $534 | $1300 |
Rent & Utilities | $293.22 | $454.61 |
Food | $237 | $655 |
Transport | $81.08 | $164.64 |
Monthly salary after tax | $492.58 | |
Quality of life | 37.46 | |
Life expectancy | 76.12 | |
Population | 463.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $667 | / |
Without rent | $534 | / |
Rent & Utilities | $293.22 | / |
Food | $237 | / |
Transport | $81.08 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 318.31$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 203.96$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 410.02$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 368.78$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 76.06$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 126.61$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16.5$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.83$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1093$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 839$ |
Lunch Menu | 5.41$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 41.3$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.04$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.38$ |
Cappuccino | 2.77$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.27$ |
Local transport ticket | 0.8$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 48.76$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.22$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.98$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.03$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.55$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.45$ |
Eggs, x12 | 2.1$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.04$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.8$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.43$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.2$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.12$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.61$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.98$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.5$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.19$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.49$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.92$ |
Cigarette pack | 1.96$ |
Cold medicince, 1 week | 6.76$ |
Hair Shampoo | 8.25$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.04$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.1$ |
Gym Membership, 1 month | 25.79$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.54$ |
Doctor's visit | 98.38$ |
Haircut, simple | 9.86$ |
Brand Jeans | 41.58$ |
Brand Sneakers | 101.42$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 249.8$ |
International Primary School, 1 year | 9423$ |