Cost of Living in
Oeiras (Brazil)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $917 | $1827 |
Without rent | $449 | $1430 |
Rent & Utilities | $364.13 | $520.73 |
Food | $275 | $859 |
Transport | $71.67 | $180.96 |
Monthly salary after tax | $448.23 | |
Quality of life | 37.64 | |
Life expectancy | 78.59 | |
Population | 401.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $917 | / |
Without rent | $449 | / |
Rent & Utilities | $364.13 | / |
Food | $275 | / |
Transport | $71.67 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 302.62$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 169.63$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 422.98$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 274.41$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 80.48$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 127.2$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 20.57$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.41$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1438$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 815$ |
Lunch Menu | 4.65$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 51.26$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.06$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.53$ |
Cappuccino | 3.83$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.2$ |
Local transport ticket | 0.88$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 53.68$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.23$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.04$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.95$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.4$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.41$ |
Eggs, x12 | 2.05$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.05$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.9$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.9$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.96$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.25$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.95$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.26$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.23$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.44$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.27$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.34$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.01$ |
Cigarette pack | 2.7$ |
Cold medicince, 1 week | 7.2$ |
Hair Shampoo | 9.69$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.81$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.06$ |
Gym Membership, 1 month | 24.41$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.31$ |
Doctor's visit | 83.41$ |
Haircut, simple | 8.6$ |
Brand Jeans | 45.41$ |
Brand Sneakers | 139.49$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 264.83$ |
International Primary School, 1 year | 7308$ |