Cost of Living in
Nova Granada

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $765 | $2115 |
Without rent | $424 | $1237 |
Rent & Utilities | $275.07 | $562.55 |
Food | $331 | $770 |
Transport | $64.6 | $220.48 |
Monthly salary after tax | $487.95 | |
Quality of life | 40.03 | |
Life expectancy | 71.73 | |
Population | 510.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $765 | / |
Without rent | $424 | / |
Rent & Utilities | $275.07 | / |
Food | $331 | / |
Transport | $64.6 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 316.09$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 161.14$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 462.81$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 341.5$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 79.05$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 139.16$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.14$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.61$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1213$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 837$ |
Lunch Menu | 5.04$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 41.74$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.95$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.79$ |
Cappuccino | 2.88$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.21$ |
Local transport ticket | 0.91$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 57.94$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.82$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.84$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.8$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.48$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.48$ |
Eggs, x12 | 2.34$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.57$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.55$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.77$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.8$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.27$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.2$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.93$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.05$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.37$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.56$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.56$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.98$ |
Cigarette pack | 2.63$ |
Cold medicince, 1 week | 6.31$ |
Hair Shampoo | 8.57$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.1$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.99$ |
Gym Membership, 1 month | 21.3$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.67$ |
Doctor's visit | 68.57$ |
Haircut, simple | 8.17$ |
Brand Jeans | 59.27$ |
Brand Sneakers | 147.24$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 303.89$ |
International Primary School, 1 year | 9449$ |