Population
412.5K
Cost of living
$870
Nordeste (Brazil)
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $870 | $1700 |
Without rent | $543 | $1590 |
Rent & Utilities | $369.39 | $501.89 |
Food | $312 | $710 |
Transport | $71.13 | $156.65 |
Monthly salary after tax | $509.98 | |
Quality of life | 33.02 | |
Life expectancy | 79.65 | |
Population | 412.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $870 | / |
Without rent | $543 | / |
Rent & Utilities | $369.39 | / |
Food | $312 | / |
Transport | $71.13 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 353.08$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 188.87$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 549.27$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 376.34$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 104.41$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 151.28$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 17.17$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.24$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1308$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 999$ |
Lunch Menu | 4.87$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 49.19$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.06$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.84$ |
Cappuccino | 3.79$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.22$ |
Local transport ticket | 1.03$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 49.12$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.2$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.98$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.77$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.48$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.49$ |
Eggs, x12 | 1.64$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.14$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.61$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.54$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.63$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.56$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.29$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.48$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.94$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.49$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.74$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.25$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.25$ |
Cigarette pack | 2.79$ |
Cold medicince, 1 week | 6.27$ |
Hair Shampoo | 8.34$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.35$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.08$ |
Gym Membership, 1 month | 25.11$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.14$ |
Doctor's visit | 86.76$ |
Haircut, simple | 10.14$ |
Brand Jeans | 45.11$ |
Brand Sneakers | 116.37$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 349.98$ |
International Primary School, 1 year | 8388$ |