Cost of Living in
Niteroi

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $908 | $2118 |
Without rent | $365 | $1052 |
Rent & Utilities | $343.02 | $788.41 |
Food | $230 | $719 |
Transport | $45.12 | $116.07 |
Monthly salary after tax | $691.89 | |
Quality of life | 74.79 | |
Life expectancy | 80.03 | |
Population | 595.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $908 | / |
Without rent | $365 | / |
Rent & Utilities | $343.02 | / |
Food | $230 | / |
Transport | $45.12 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 247.4$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 330.02$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 576.16$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 499.41$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 59.85$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 106.62$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16.16$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.68$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1150$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1157$ |
Lunch Menu | 5.35$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 25.53$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.26$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.23$ |
Cappuccino | 2.93$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.08$ |
Local transport ticket | 0.93$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 37.61$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.16$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.01$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.92$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.21$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Eggs, x12 | 2.03$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.4$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.52$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.63$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.96$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.48$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.43$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.81$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.42$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.21$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.35$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.87$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.31$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.35$ |
Cigarette pack | 1.75$ |
Cold medicince, 1 week | 2.82$ |
Hair Shampoo | 3.77$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.09$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.86$ |
Gym Membership, 1 month | 31.16$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.46$ |
Doctor's visit | 66.7$ |
Haircut, simple | 11.38$ |
Brand Jeans | 56.33$ |
Brand Sneakers | 64.7$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 425.57$ |
International Primary School, 1 year | 7355$ |