Cost of Living in
Natal

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $580 | $1624 |
Without rent | $350 | $857 |
Rent & Utilities | $226.47 | $374.65 |
Food | $188 | $456 |
Transport | $60.23 | $161.99 |
Monthly salary after tax | $253.98 | |
Quality of life | 43.58 | |
Life expectancy | 75.95 | |
Population | 863.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $580 | / |
Without rent | $350 | / |
Rent & Utilities | $226.47 | / |
Food | $188 | / |
Transport | $60.23 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 248.61$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 117.39$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 437.74$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 367.03$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 30.08$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 39.78$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 17.42$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.54$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 817$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 549$ |
Lunch Menu | 3.49$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 21.44$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.65$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.87$ |
Cappuccino | 1.49$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.99$ |
Local transport ticket | 0.79$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 25.79$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.73$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.16$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.04$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.89$ |
Eggs, x12 | 2.01$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.61$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.36$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.72$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.04$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.89$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.71$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 0.85$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.09$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.87$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.29$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.68$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.51$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.26$ |
Cigarette pack | 1.97$ |
Cold medicince, 1 week | 3.65$ |
Hair Shampoo | 2.5$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.31$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.52$ |
Gym Membership, 1 month | 18.69$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.05$ |
Doctor's visit | 30.66$ |
Haircut, simple | 7.54$ |
Brand Jeans | 45.06$ |
Brand Sneakers | 48.26$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 139.29$ |
International Primary School, 1 year | 4233$ |