Cost of Living in
Montenegro (Brazil)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $941 | $1879 |
Without rent | $557 | $1761 |
Rent & Utilities | $341.03 | $418.31 |
Food | $277 | $728 |
Transport | $85.02 | $169.82 |
Monthly salary after tax | $420.85 | |
Quality of life | 38.38 | |
Life expectancy | 69.29 | |
Population | 423.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $941 | / |
Without rent | $557 | / |
Rent & Utilities | $341.03 | / |
Food | $277 | / |
Transport | $85.02 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 364.52$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 196.01$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 416.74$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 304.34$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 87.12$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 150.98$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 19.83$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.06$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1397$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1085$ |
Lunch Menu | 3.93$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 44.78$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.99$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.37$ |
Cappuccino | 3.75$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.05$ |
Local transport ticket | 0.87$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 43.49$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.57$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.15$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.05$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.55$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.43$ |
Eggs, x12 | 2.02$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.94$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.23$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.42$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.44$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.42$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.6$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.16$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.23$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.37$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.85$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.09$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.33$ |
Cigarette pack | 2.01$ |
Cold medicince, 1 week | 8.06$ |
Hair Shampoo | 7.42$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.39$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.15$ |
Gym Membership, 1 month | 18.99$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.89$ |
Doctor's visit | 77.57$ |
Haircut, simple | 9.91$ |
Brand Jeans | 45.04$ |
Brand Sneakers | 113.46$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 347.18$ |
International Primary School, 1 year | 9317$ |