Cost of Living in
Montalvania

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $835 | $2246 |
Without rent | $542 | $1762 |
Rent & Utilities | $272.56 | $572.6 |
Food | $273 | $868 |
Transport | $80.06 | $156.12 |
Monthly salary after tax | $359.8 | |
Quality of life | 34.11 | |
Life expectancy | 74.1 | |
Population | 498.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $835 | / |
Without rent | $542 | / |
Rent & Utilities | $272.56 | / |
Food | $273 | / |
Transport | $80.06 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 337.38$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 212.19$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 529.61$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 297.25$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 81.98$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 107$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 19.08$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.8$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1296$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1058$ |
Lunch Menu | 5.37$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 40.32$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.37$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.97$ |
Cappuccino | 3.61$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.27$ |
Local transport ticket | 0.98$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 59.45$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.49$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.8$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.91$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.41$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.41$ |
Eggs, x12 | 1.75$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.06$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.98$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.94$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.68$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.38$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.92$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.97$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.4$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.47$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.58$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.44$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.08$ |
Cigarette pack | 2.16$ |
Cold medicince, 1 week | 7.12$ |
Hair Shampoo | 8.84$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.24$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.37$ |
Gym Membership, 1 month | 24.45$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.57$ |
Doctor's visit | 81.18$ |
Haircut, simple | 8.24$ |
Brand Jeans | 45.14$ |
Brand Sneakers | 124.61$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 291.5$ |
International Primary School, 1 year | 8064$ |