Cost of Living in
Mirandiba

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $876 | $2015 |
Without rent | $424 | $1485 |
Rent & Utilities | $320.4 | $485.7 |
Food | $293 | $813 |
Transport | $63.1 | $207.41 |
Monthly salary after tax | $465.34 | |
Quality of life | 39.86 | |
Life expectancy | 69.32 | |
Population | 530.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $876 | / |
Without rent | $424 | / |
Rent & Utilities | $320.4 | / |
Food | $293 | / |
Transport | $63.1 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 418.57$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 177.11$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 497.28$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 301.13$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 102.77$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 109.7$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.59$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.99$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1519$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1113$ |
Lunch Menu | 4.84$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 41.59$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.27$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.62$ |
Cappuccino | 3.31$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.27$ |
Local transport ticket | 0.96$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 52.2$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.16$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.87$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.1$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.54$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.59$ |
Eggs, x12 | 1.86$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.93$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.32$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.82$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.9$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.4$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.14$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.69$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.21$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.22$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.37$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.23$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.08$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.12$ |
Cigarette pack | 2.82$ |
Cold medicince, 1 week | 8.03$ |
Hair Shampoo | 10.56$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.77$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.73$ |
Gym Membership, 1 month | 17.57$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.73$ |
Doctor's visit | 93.51$ |
Haircut, simple | 9.52$ |
Brand Jeans | 42.39$ |
Brand Sneakers | 143.47$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 301.69$ |
International Primary School, 1 year | 6896$ |