Cost of Living in
Miranda (Brazil)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $765 | $2369 |
Without rent | $450 | $1490 |
Rent & Utilities | $404.67 | $397.92 |
Food | $290 | $758 |
Transport | $74.69 | $154.18 |
Monthly salary after tax | $479.56 | |
Quality of life | 33.22 | |
Life expectancy | 83.23 | |
Population | 441.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $765 | / |
Without rent | $450 | / |
Rent & Utilities | $404.67 | / |
Food | $290 | / |
Transport | $74.69 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 411.17$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 227.14$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 491.96$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 354.86$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 97.26$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 107.22$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 14.62$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.54$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1150$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 835$ |
Lunch Menu | 4.08$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 57.38$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.79$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.46$ |
Cappuccino | 3.53$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.14$ |
Local transport ticket | 1.04$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 51.85$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.8$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.8$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.4$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.54$ |
Eggs, x12 | 1.77$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.19$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.25$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.8$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.4$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.44$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.25$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.71$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.01$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.4$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.48$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.32$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.85$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.09$ |
Cigarette pack | 2.73$ |
Cold medicince, 1 week | 7.43$ |
Hair Shampoo | 7.16$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.26$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.6$ |
Gym Membership, 1 month | 20.16$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.45$ |
Doctor's visit | 87.29$ |
Haircut, simple | 10.83$ |
Brand Jeans | 59.37$ |
Brand Sneakers | 114.85$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 308.29$ |
International Primary School, 1 year | 9152$ |