Population
1.1M
Cost of living
$601
Minas Gerais
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $601 | $2122 |
Without rent | $327 | $1487 |
Rent & Utilities | $287.87 | $580.08 |
Food | $217 | $586 |
Transport | $62.05 | $168.27 |
Monthly salary after tax | $376.39 | |
Quality of life | 36.69 | |
Life expectancy | 66.54 | |
Population | 1.1M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $601 | / |
Without rent | $327 | / |
Rent & Utilities | $287.87 | / |
Food | $217 | / |
Transport | $62.05 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 296.2$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 248.09$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 579.95$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 354.05$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 49.08$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 93.71$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 19.46$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.34$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1315$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 982$ |
Lunch Menu | 4.62$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 25.81$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.7$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.09$ |
Cappuccino | 2.33$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.11$ |
Local transport ticket | 0.74$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 44.04$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.86$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.85$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.07$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.13$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.15$ |
Eggs, x12 | 1.7$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.29$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.96$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.81$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.29$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.24$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.92$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.43$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.2$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.45$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.54$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.17$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.13$ |
Cigarette pack | 1.74$ |
Cold medicince, 1 week | 3.56$ |
Hair Shampoo | 2.79$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.37$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.77$ |
Gym Membership, 1 month | 20.91$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.31$ |
Doctor's visit | 39.13$ |
Haircut, simple | 6.51$ |
Brand Jeans | 51.53$ |
Brand Sneakers | 81.63$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 333.01$ |
International Primary School, 1 year | 7197$ |