Cost of Living in
Triolet

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $727 | $1697 |
Without rent | $369 | $1056 |
Rent & Utilities | $401.61 | $649.54 |
Food | $285 | $763 |
Transport | $52.18 | $120.82 |
Monthly salary after tax | $594.06 | |
Quality of life | 43.36 | |
Life expectancy | 73.18 | |
Population | 27.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $727 | / |
Without rent | $369 | / |
Rent & Utilities | $401.61 | / |
Food | $285 | / |
Transport | $52.18 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 424.82$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 299.86$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 549.12$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 463.76$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 29.47$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 33.24$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 36.99$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 6.51$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 999$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 761$ |
Lunch Menu | 4.31$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 35.67$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.67$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.85$ |
Cappuccino | 2.34$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.88$ |
Local transport ticket | 1.01$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 32.04$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 22.7$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.28$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.66$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.69$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.02$ |
Eggs, x12 | 2.22$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 12.61$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 5.77$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 11.16$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.89$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.25$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.37$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.75$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.13$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.64$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.36$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.85$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 11.09$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.31$ |
Cigarette pack | 5.67$ |
Cold medicince, 1 week | 7.64$ |
Hair Shampoo | 5.38$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.05$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.35$ |
Gym Membership, 1 month | 25.99$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.59$ |
Doctor's visit | 26.34$ |
Haircut, simple | 9.24$ |
Brand Jeans | 51.47$ |
Brand Sneakers | 77.15$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 224.31$ |
International Primary School, 1 year | 3799$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Flacq | |
2 | Centre de Flacq | |
3 | Surinam | |
4 | Goodlands | |
5 | Mahebourg | |
6 | Bambous | |
7 | Grand Port | |
8 | Riviere du Rempart | |
9 | Curepipe | |
10 | Port Louis | |
11 | Savanne | |
12 | Port Louis District | |
13 | Triolet | |
14 | Quatre Bornes | |
15 | Plaines Wilhems | |