Cost of Living in
Quatre Bornes

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $707 | $1888 |
Without rent | $333 | $1112 |
Rent & Utilities | $300.48 | $656.15 |
Food | $252 | $738 |
Transport | $41 | $127.78 |
Monthly salary after tax | $511 | |
Quality of life | 52.21 | |
Life expectancy | 71.21 | |
Population | 66.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $707 | / |
Without rent | $333 | / |
Rent & Utilities | $300.48 | / |
Food | $252 | / |
Transport | $41 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 343.79$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 224.01$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 592.13$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 472.65$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 29.64$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 47.47$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 36.06$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.7$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1003$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 383$ |
Lunch Menu | 3.06$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 21.89$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.28$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.89$ |
Cappuccino | 1.95$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.93$ |
Local transport ticket | 0.67$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 33.73$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 23.97$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.27$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.13$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.63$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.05$ |
Eggs, x12 | 2.32$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 2.94$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.09$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 10.14$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.8$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.81$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.66$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.64$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.12$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.37$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.27$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.87$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.88$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.96$ |
Cigarette pack | 4.61$ |
Cold medicince, 1 week | 7.48$ |
Hair Shampoo | 4.93$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.07$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.56$ |
Gym Membership, 1 month | 31.36$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.86$ |
Doctor's visit | 18.74$ |
Haircut, simple | 10.01$ |
Brand Jeans | 48.75$ |
Brand Sneakers | 77.45$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 122.38$ |
International Primary School, 1 year | 4253$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Flacq | |
2 | Centre de Flacq | |
3 | Surinam | |
4 | Goodlands | |
5 | Mahebourg | |
6 | Bambous | |
7 | Grand Port | |
8 | Riviere du Rempart | |
9 | Curepipe | |
10 | Port Louis | |
11 | Savanne | |
12 | Port Louis District | |
13 | Triolet | |
14 | Quatre Bornes | |
15 | Plaines Wilhems | |