Cost of Living in
Goodlands

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $882 | $2018 |
Without rent | $356 | $1467 |
Rent & Utilities | $319.35 | $669.71 |
Food | $321 | $947 |
Transport | $41.76 | $138.93 |
Monthly salary after tax | $477.46 | |
Quality of life | 40.87 | |
Life expectancy | 83.11 | |
Population | 19.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $882 | / |
Without rent | $356 | / |
Rent & Utilities | $319.35 | / |
Food | $321 | / |
Transport | $41.76 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 431.17$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 262.88$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 761.75$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 639.32$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 24.56$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 38.76$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 32.43$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 5.87$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1046$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 667$ |
Lunch Menu | 6.6$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 26.54$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.91$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.34$ |
Cappuccino | 2.14$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.99$ |
Local transport ticket | 0.89$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 28.41$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 18.77$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.62$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.32$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.67$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 2.19$ |
Eggs, x12 | 2.13$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 13.68$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 6.74$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 11.2$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.84$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.61$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.22$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 3.63$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.22$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.51$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.39$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.38$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.97$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.3$ |
Cigarette pack | 7.85$ |
Cold medicince, 1 week | 7.91$ |
Hair Shampoo | 5.56$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.57$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.49$ |
Gym Membership, 1 month | 31.4$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.34$ |
Doctor's visit | 26.82$ |
Haircut, simple | 9.6$ |
Brand Jeans | 65.56$ |
Brand Sneakers | 81.13$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 220.79$ |
International Primary School, 1 year | 4215$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Flacq | |
2 | Centre de Flacq | |
3 | Surinam | |
4 | Goodlands | |
5 | Mahebourg | |
6 | Bambous | |
7 | Grand Port | |
8 | Riviere du Rempart | |
9 | Curepipe | |
10 | Port Louis | |
11 | Savanne | |
12 | Port Louis District | |
13 | Triolet | |
14 | Quatre Bornes | |
15 | Plaines Wilhems | |