Cost of Living in
Curepipe

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $818 | $1549 |
Without rent | $456 | $1004 |
Rent & Utilities | $277.01 | $798.38 |
Food | $256 | $854 |
Transport | $55.61 | $155.18 |
Monthly salary after tax | $531.01 | |
Quality of life | 50.32 | |
Life expectancy | 84.26 | |
Population | 86.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $818 | / |
Without rent | $456 | / |
Rent & Utilities | $277.01 | / |
Food | $256 | / |
Transport | $55.61 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 273.29$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 229.52$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 867.5$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 748.05$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 22.4$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 40.57$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 25.06$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 4.64$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1289$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 659$ |
Lunch Menu | 5.47$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 32.26$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 3.42$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.24$ |
Cappuccino | 2.34$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.8$ |
Local transport ticket | 0.83$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 24.97$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 22.02$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.18$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.13$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.56$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.63$ |
Eggs, x12 | 2.34$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.1$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 7.18$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.74$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.96$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.29$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 2.17$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 2.14$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.9$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.93$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.4$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.29$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.72$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.42$ |
Cigarette pack | 5.12$ |
Cold medicince, 1 week | 7.15$ |
Hair Shampoo | 4.59$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.82$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.61$ |
Gym Membership, 1 month | 19.78$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.39$ |
Doctor's visit | 22.21$ |
Haircut, simple | 8.38$ |
Brand Jeans | 40.59$ |
Brand Sneakers | 72.41$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 166.27$ |
International Primary School, 1 year | 3621$ |
States ranked from the most expensive to the cheapest ones
Cost of living | ||
---|---|---|
1 | Flacq | |
2 | Centre de Flacq | |
3 | Surinam | |
4 | Goodlands | |
5 | Mahebourg | |
6 | Bambous | |
7 | Grand Port | |
8 | Riviere du Rempart | |
9 | Curepipe | |
10 | Port Louis | |
11 | Savanne | |
12 | Port Louis District | |
13 | Triolet | |
14 | Quatre Bornes | |
15 | Plaines Wilhems | |