Cost of Living in
Matina

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $831 | $2030 |
Without rent | $472 | $1565 |
Rent & Utilities | $334.12 | $458.73 |
Food | $259 | $643 |
Transport | $68.8 | $174.7 |
Monthly salary after tax | $515.62 | |
Quality of life | 33.54 | |
Life expectancy | 67.53 | |
Population | 551.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $831 | / |
Without rent | $472 | / |
Rent & Utilities | $334.12 | / |
Food | $259 | / |
Transport | $68.8 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 329.81$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 189.7$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 546.88$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 366.03$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 87.85$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 115.18$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 19.2$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.29$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1200$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 945$ |
Lunch Menu | 5.61$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 52.23$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.73$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.86$ |
Cappuccino | 2.97$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.1$ |
Local transport ticket | 0.76$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 54.74$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.9$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.12$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.81$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.44$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.49$ |
Eggs, x12 | 2.38$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.19$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.39$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.87$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.63$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.2$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.15$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.22$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.09$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.41$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.37$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.88$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.96$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.22$ |
Cigarette pack | 2.42$ |
Cold medicince, 1 week | 7.25$ |
Hair Shampoo | 8.26$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.9$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.55$ |
Gym Membership, 1 month | 17.69$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.39$ |
Doctor's visit | 69.18$ |
Haircut, simple | 10.1$ |
Brand Jeans | 47.68$ |
Brand Sneakers | 135.28$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 308.81$ |
International Primary School, 1 year | 8934$ |