Population
1.2M
Cost of living
$621
Maranhao
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1117 | $2218 |
Without rent | $531 | $1967 |
Rent & Utilities | $479.05 | $849.55 |
Food | $307 | $676 |
Transport | $168.93 | $305.02 |
Monthly salary after tax | $467.87 | |
Quality of life | 54.99 | |
Life expectancy | 70.34 | |
Population | 802.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1117 | / |
Without rent | $531 | / |
Rent & Utilities | $479.05 | / |
Food | $307 | / |
Transport | $168.93 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 545.19$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 410.68$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 844.66$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 697.53$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 47.67$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 64.71$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 22.1$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.55$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2835$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1753$ |
Lunch Menu | 7.93$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 45.64$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.09$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.13$ |
Cappuccino | 2.51$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.08$ |
Local transport ticket | 1.01$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 48.42$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.93$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.15$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.03$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.32$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.28$ |
Eggs, x12 | 2.37$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.94$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.24$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.67$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.25$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 2.03$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.45$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.77$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.73$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.19$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.4$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.75$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.82$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.11$ |
Cigarette pack | 2.52$ |
Cold medicince, 1 week | 4.28$ |
Hair Shampoo | 3.6$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.57$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.89$ |
Gym Membership, 1 month | 23.63$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 8.74$ |
Doctor's visit | 67.23$ |
Haircut, simple | 11.15$ |
Brand Jeans | 54.15$ |
Brand Sneakers | 100.47$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 535.17$ |
International Primary School, 1 year | 10758$ |