Cost of Living in
Manaus

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $879 | $1817 |
Without rent | $364 | $1449 |
Rent & Utilities | $383.42 | $699.44 |
Food | $281 | $564 |
Transport | $92.52 | $229.46 |
Monthly salary after tax | $500.9 | |
Quality of life | 60.18 | |
Life expectancy | 77.63 | |
Population | 2.3M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $879 | / |
Without rent | $364 | / |
Rent & Utilities | $383.42 | / |
Food | $281 | / |
Transport | $92.52 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 433.4$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 255.92$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 721.53$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 360.46$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 69.28$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 100.68$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 17.4$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.53$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1421$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 751$ |
Lunch Menu | 5.51$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 27.75$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.47$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.05$ |
Cappuccino | 2.9$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.92$ |
Local transport ticket | 0.89$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 36.98$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.65$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.22$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.26$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.19$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.81$ |
Eggs, x12 | 2.08$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.48$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.98$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 5.63$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.03$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.74$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.05$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.7$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.37$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.2$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.48$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.46$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.87$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.21$ |
Cigarette pack | 2.56$ |
Cold medicince, 1 week | 4.39$ |
Hair Shampoo | 2.94$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.33$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.66$ |
Gym Membership, 1 month | 19.74$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.71$ |
Doctor's visit | 40.13$ |
Haircut, simple | 6.4$ |
Brand Jeans | 39.58$ |
Brand Sneakers | 56.97$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 186.46$ |
International Primary School, 1 year | 3983$ |