Cost of Living in
Mafra (Brazil)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $873 | $1957 |
Without rent | $460 | $1804 |
Rent & Utilities | $328.21 | $429.27 |
Food | $252 | $696 |
Transport | $81.44 | $192.11 |
Monthly salary after tax | $497.65 | |
Quality of life | 30.93 | |
Life expectancy | 82.82 | |
Population | 391.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $873 | / |
Without rent | $460 | / |
Rent & Utilities | $328.21 | / |
Food | $252 | / |
Transport | $81.44 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 351.69$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 197.45$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 505.54$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 369.35$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 84.2$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 122.66$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 19.04$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.79$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1417$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1055$ |
Lunch Menu | 4.43$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 53.46$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.9$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.78$ |
Cappuccino | 2.93$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.11$ |
Local transport ticket | 0.95$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 45.23$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.28$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.09$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.88$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.46$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.44$ |
Eggs, x12 | 1.75$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.92$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.11$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.5$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.24$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.07$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.3$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.28$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.37$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.36$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.44$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.15$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.06$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.22$ |
Cigarette pack | 2.02$ |
Cold medicince, 1 week | 6.27$ |
Hair Shampoo | 9.16$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.09$ |
Gym Membership, 1 month | 23.77$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.44$ |
Doctor's visit | 81.3$ |
Haircut, simple | 8.44$ |
Brand Jeans | 56.94$ |
Brand Sneakers | 145.61$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 256.22$ |
International Primary School, 1 year | 9154$ |