Cost of Living in
Maceio

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $539 | $1356 |
Without rent | $268 | $1200 |
Rent & Utilities | $254.45 | $412.68 |
Food | $170 | $466 |
Transport | $56.39 | $178.25 |
Monthly salary after tax | $418.5 | |
Quality of life | 35.61 | |
Life expectancy | 66.04 | |
Population | 978.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $539 | / |
Without rent | $268 | / |
Rent & Utilities | $254.45 | / |
Food | $170 | / |
Transport | $56.39 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 278.87$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 163$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 436.68$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 293.46$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 95.14$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 127.57$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 11.24$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.29$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 907$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 869$ |
Lunch Menu | 4.13$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 14.13$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.73$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.86$ |
Cappuccino | 1.88$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.14$ |
Local transport ticket | 0.87$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 35.46$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.12$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.97$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.16$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.82$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.74$ |
Eggs, x12 | 2.86$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 9.1$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.27$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.14$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.74$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.91$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.07$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.03$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.44$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.5$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.33$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.99$ |
Cigarette pack | 1.29$ |
Cold medicince, 1 week | 3.4$ |
Hair Shampoo | 2.46$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.01$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.57$ |
Gym Membership, 1 month | 13.56$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.03$ |
Doctor's visit | 38.2$ |
Haircut, simple | 5.42$ |
Brand Jeans | 24.51$ |
Brand Sneakers | 38.9$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 225.26$ |
International Primary School, 1 year | 7325$ |