Cost of Living in
Macau

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $832 | $2361 |
Without rent | $435 | $1562 |
Rent & Utilities | $299.25 | $439.47 |
Food | $264 | $663 |
Transport | $78.2 | $184.95 |
Monthly salary after tax | $436.26 | |
Quality of life | 32.1 | |
Life expectancy | 79.69 | |
Population | 384.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $832 | / |
Without rent | $435 | / |
Rent & Utilities | $299.25 | / |
Food | $264 | / |
Transport | $78.2 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 326.87$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 185.15$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 408.63$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 368.71$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 84.81$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 147.12$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 17.44$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.51$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1549$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 889$ |
Lunch Menu | 5.57$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 55.36$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.47$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.95$ |
Cappuccino | 3.79$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.97$ |
Local transport ticket | 0.99$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 54.28$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.45$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.08$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.42$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.55$ |
Eggs, x12 | 2.29$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.55$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.22$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.75$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.36$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.45$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.16$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.34$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.1$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.41$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.86$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.28$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.3$ |
Cigarette pack | 2.24$ |
Cold medicince, 1 week | 8.58$ |
Hair Shampoo | 8.02$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.69$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.83$ |
Gym Membership, 1 month | 25.37$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.84$ |
Doctor's visit | 88.39$ |
Haircut, simple | 10.76$ |
Brand Jeans | 46.1$ |
Brand Sneakers | 134.02$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 329.21$ |
International Primary School, 1 year | 9141$ |