Cost of Living in
Lorena

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $902 | $2079 |
Without rent | $399 | $1645 |
Rent & Utilities | $362.03 | $493.52 |
Food | $321 | $806 |
Transport | $64.44 | $155.36 |
Monthly salary after tax | $455.16 | |
Quality of life | 36.68 | |
Life expectancy | 66.62 | |
Population | 484.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $902 | / |
Without rent | $399 | / |
Rent & Utilities | $362.03 | / |
Food | $321 | / |
Transport | $64.44 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 435.86$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 163.15$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 531.14$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 322.78$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 84.37$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 112.16$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 17.62$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.87$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1275$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 976$ |
Lunch Menu | 5.59$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 48.59$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.75$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.9$ |
Cappuccino | 3.1$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.02$ |
Local transport ticket | 0.9$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 56.78$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.59$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.1$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.9$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.47$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.48$ |
Eggs, x12 | 2.01$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.48$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.77$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.22$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.59$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.11$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.02$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.2$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.11$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.49$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.06$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.81$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.17$ |
Cigarette pack | 2.47$ |
Cold medicince, 1 week | 7.65$ |
Hair Shampoo | 8.6$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.95$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.89$ |
Gym Membership, 1 month | 22.16$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.04$ |
Doctor's visit | 69.44$ |
Haircut, simple | 10.2$ |
Brand Jeans | 55.51$ |
Brand Sneakers | 110.24$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 337.37$ |
International Primary School, 1 year | 7562$ |