Cost of Living in
Laguna (Brazil)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $899 | $2201 |
Without rent | $426 | $1369 |
Rent & Utilities | $364.76 | $518.61 |
Food | $290 | $787 |
Transport | $72.81 | $155.39 |
Monthly salary after tax | $494.34 | |
Quality of life | 35.56 | |
Life expectancy | 71.91 | |
Population | 558.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $899 | / |
Without rent | $426 | / |
Rent & Utilities | $364.76 | / |
Food | $290 | / |
Transport | $72.81 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 429.19$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 171.07$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 372.59$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 386.15$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 88.22$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 137.81$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16.96$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.76$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1534$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1096$ |
Lunch Menu | 5.62$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 47.77$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.56$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.51$ |
Cappuccino | 3.02$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.01$ |
Local transport ticket | 1$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 51.74$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.97$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.03$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.91$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.51$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.55$ |
Eggs, x12 | 1.86$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.66$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.67$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.63$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.25$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.07$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.12$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.59$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.98$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.37$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.94$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.91$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.09$ |
Cigarette pack | 2.3$ |
Cold medicince, 1 week | 7.87$ |
Hair Shampoo | 10.38$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.35$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.32$ |
Gym Membership, 1 month | 19.39$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.68$ |
Doctor's visit | 77.66$ |
Haircut, simple | 11.34$ |
Brand Jeans | 57.35$ |
Brand Sneakers | 124.46$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 339.17$ |
International Primary School, 1 year | 8430$ |