Cost of Living in
Jurua

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $784 | $1677 |
Without rent | $476 | $1434 |
Rent & Utilities | $350.22 | $486.24 |
Food | $257 | $853 |
Transport | $69.79 | $222.24 |
Monthly salary after tax | $416.79 | |
Quality of life | 31.97 | |
Life expectancy | 76.88 | |
Population | 386.7K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $784 | / |
Without rent | $476 | / |
Rent & Utilities | $350.22 | / |
Food | $257 | / |
Transport | $69.79 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 410.6$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 201.73$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 428.23$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 274.39$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 82.86$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 119$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 19.94$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.45$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1219$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 947$ |
Lunch Menu | 5.18$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 41.95$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.72$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.59$ |
Cappuccino | 3.08$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.18$ |
Local transport ticket | 0.86$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 51.53$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.47$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.1$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.96$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.52$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.43$ |
Eggs, x12 | 1.84$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.28$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.36$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.05$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.59$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.23$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.05$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.6$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.97$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.21$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.45$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.9$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.51$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.94$ |
Cigarette pack | 2.46$ |
Cold medicince, 1 week | 7.99$ |
Hair Shampoo | 8.14$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.71$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.94$ |
Gym Membership, 1 month | 25.96$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.04$ |
Doctor's visit | 81.72$ |
Haircut, simple | 8.4$ |
Brand Jeans | 46.59$ |
Brand Sneakers | 126.95$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 372.24$ |
International Primary School, 1 year | 9063$ |