Cost of Living in
Juiz de Fora

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $476 | $1337 |
Without rent | $276 | $951 |
Rent & Utilities | $158.02 | $393.24 |
Food | $172 | $482 |
Transport | $47.96 | $160.09 |
Monthly salary after tax | $404.58 | |
Quality of life | 44.96 | |
Life expectancy | 74.79 | |
Population | 600.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $476 | / |
Without rent | $276 | / |
Rent & Utilities | $158.02 | / |
Food | $172 | / |
Transport | $47.96 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 139.78$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 88.75$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 410.26$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 302.76$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 39.3$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 56.84$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 12.75$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 8.65$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 928$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 460$ |
Lunch Menu | 3.94$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 19.82$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 4.81$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.08$ |
Cappuccino | 1.78$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.89$ |
Local transport ticket | 0.68$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 27.71$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.28$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.92$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.89$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.2$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.37$ |
Eggs, x12 | 1.94$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.77$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 2.68$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.09$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.77$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.37$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.82$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.52$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.78$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.49$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.09$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 2.52$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.82$ |
Cigarette pack | 1.06$ |
Cold medicince, 1 week | 3.26$ |
Hair Shampoo | 3.66$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.19$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.77$ |
Gym Membership, 1 month | 16.99$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.18$ |
Doctor's visit | 55.43$ |
Haircut, simple | 5.65$ |
Brand Jeans | 39.41$ |
Brand Sneakers | 40.27$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 71.14$ |
International Primary School, 1 year | 2329$ |