Cost of Living in
Joinville

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $644 | $1805 |
Without rent | $391 | $1420 |
Rent & Utilities | $344.33 | $585.56 |
Food | $223 | $516 |
Transport | $68.95 | $227.66 |
Monthly salary after tax | $685.24 | |
Quality of life | 55.34 | |
Life expectancy | 74.56 | |
Population | 595.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $644 | / |
Without rent | $391 | / |
Rent & Utilities | $344.33 | / |
Food | $223 | / |
Transport | $68.95 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 261.4$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 221.43$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 498.78$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 354.18$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 42.69$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 58.27$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16.06$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.13$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1409$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 839$ |
Lunch Menu | 5.01$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 28.46$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.72$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.77$ |
Cappuccino | 1.75$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.92$ |
Local transport ticket | 0.96$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 38.85$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.57$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.21$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.9$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.24$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.64$ |
Eggs, x12 | 2.1$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.4$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.01$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.43$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.21$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.92$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.02$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.89$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.44$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.56$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.62$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.16$ |
Cigarette pack | 1.92$ |
Cold medicince, 1 week | 4.95$ |
Hair Shampoo | 4.19$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.19$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.72$ |
Gym Membership, 1 month | 23.17$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.33$ |
Doctor's visit | 55.39$ |
Haircut, simple | 5.67$ |
Brand Jeans | 38.53$ |
Brand Sneakers | 83.53$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 321.5$ |
International Primary School, 1 year | 14881$ |