Cost of Living in
Joao Pessoa

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $757 | $1636 |
Without rent | $428 | $1182 |
Rent & Utilities | $251.44 | $423.51 |
Food | $201 | $671 |
Transport | $85.55 | $189.81 |
Monthly salary after tax | $389.32 | |
Quality of life | 43.03 | |
Life expectancy | 68.87 | |
Population | 698.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $757 | / |
Without rent | $428 | / |
Rent & Utilities | $251.44 | / |
Food | $201 | / |
Transport | $85.55 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 269.18$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 184.27$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 620.03$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 365.13$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 25.92$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 36.32$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16.94$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.62$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1179$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 691$ |
Lunch Menu | 5.15$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 19.17$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.82$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.08$ |
Cappuccino | 1.79$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.13$ |
Local transport ticket | 0.87$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 50.6$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.37$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.95$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.28$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.27$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1$ |
Eggs, x12 | 2.67$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.49$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.05$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.2$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.14$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.81$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.81$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.24$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.09$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.78$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.53$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.76$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.42$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.36$ |
Cigarette pack | 2.15$ |
Cold medicince, 1 week | 4.39$ |
Hair Shampoo | 3.15$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.03$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.08$ |
Gym Membership, 1 month | 24.83$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.22$ |
Doctor's visit | 29.98$ |
Haircut, simple | 6.81$ |
Brand Jeans | 41.87$ |
Brand Sneakers | 85$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 288.35$ |
International Primary School, 1 year | 4528$ |