Cost of Living in
Jaboatao dos Guararapes

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $646 | $1430 |
Without rent | $337 | $1304 |
Rent & Utilities | $242.34 | $292.26 |
Food | $256 | $532 |
Transport | $54.19 | $165.91 |
Monthly salary after tax | $466.53 | |
Quality of life | 42.46 | |
Life expectancy | 82.63 | |
Population | 723.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $646 | / |
Without rent | $337 | / |
Rent & Utilities | $242.34 | / |
Food | $256 | / |
Transport | $54.19 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 189.23$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 176.15$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 254.43$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 153.66$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 59.26$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 84.53$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 10.66$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 13.51$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1412$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 839$ |
Lunch Menu | 3.49$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 18.32$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.94$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.61$ |
Cappuccino | 1.92$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.84$ |
Local transport ticket | 1.14$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 38.84$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.75$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.11$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.94$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.96$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.75$ |
Eggs, x12 | 2.4$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.1$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.32$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.68$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.17$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.89$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.92$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.66$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.28$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.89$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.39$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.6$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.33$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.16$ |
Cigarette pack | 2.45$ |
Cold medicince, 1 week | 5.83$ |
Hair Shampoo | 2.74$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.01$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.27$ |
Gym Membership, 1 month | 16.93$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 8.56$ |
Doctor's visit | 27.13$ |
Haircut, simple | 6.23$ |
Brand Jeans | 43.63$ |
Brand Sneakers | 67.99$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 207.27$ |
International Primary School, 1 year | 8358$ |