Cost of Living in
Itaparica

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $769 | $2275 |
Without rent | $515 | $1755 |
Rent & Utilities | $310.08 | $475.53 |
Food | $292 | $642 |
Transport | $61.51 | $225.71 |
Monthly salary after tax | $369.82 | |
Quality of life | 31.3 | |
Life expectancy | 68.28 | |
Population | 558.6K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $769 | / |
Without rent | $515 | / |
Rent & Utilities | $310.08 | / |
Food | $292 | / |
Transport | $61.51 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 330.08$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 161.16$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 508.27$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 303.59$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 88.21$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 155.13$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 18.37$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.98$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1285$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 953$ |
Lunch Menu | 4.48$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 51.85$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.58$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.82$ |
Cappuccino | 3.03$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.04$ |
Local transport ticket | 0.86$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 44.74$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.19$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.85$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.6$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.46$ |
Eggs, x12 | 1.9$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.45$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 2.94$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.73$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.19$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.29$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.21$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.66$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.34$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.99$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.42$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.96$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.67$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.03$ |
Cigarette pack | 2.35$ |
Cold medicince, 1 week | 7.67$ |
Hair Shampoo | 7.67$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.87$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.6$ |
Gym Membership, 1 month | 23.39$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.1$ |
Doctor's visit | 98.65$ |
Haircut, simple | 8.83$ |
Brand Jeans | 56.68$ |
Brand Sneakers | 127.33$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 329.13$ |
International Primary School, 1 year | 7002$ |