Cost of Living in
Itamarati

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $851 | $1898 |
Without rent | $488 | $1309 |
Rent & Utilities | $380.38 | $552.73 |
Food | $330 | $625 |
Transport | $82.85 | $203.48 |
Monthly salary after tax | $487.78 | |
Quality of life | 36.91 | |
Life expectancy | 69.32 | |
Population | 504.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $851 | / |
Without rent | $488 | / |
Rent & Utilities | $380.38 | / |
Food | $330 | / |
Transport | $82.85 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 299.96$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 179.11$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 392.16$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 390.64$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 84.39$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 137.73$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16.91$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.82$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1085$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 825$ |
Lunch Menu | 5.55$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 55.72$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.68$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.68$ |
Cappuccino | 3.87$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.16$ |
Local transport ticket | 0.78$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 62.58$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.46$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.9$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.1$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.44$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.55$ |
Eggs, x12 | 1.88$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.34$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.81$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.13$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.29$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.09$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.8$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.03$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.42$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.67$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.82$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.25$ |
Cigarette pack | 2.15$ |
Cold medicince, 1 week | 5.89$ |
Hair Shampoo | 7.5$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.17$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.29$ |
Gym Membership, 1 month | 22.51$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.93$ |
Doctor's visit | 81.35$ |
Haircut, simple | 10.81$ |
Brand Jeans | 58.41$ |
Brand Sneakers | 121.07$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 353.98$ |
International Primary School, 1 year | 9252$ |