Population
19.5K
Cost of living
$1024
Irum
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1024 | $2658 |
Without rent | $418 | $1766 |
Rent & Utilities | $405.05 | $904.81 |
Food | $213 | $539 |
Transport | $156.04 | $434.7 |
Monthly salary after tax | $423.07 | |
Quality of life | 52.38 | |
Life expectancy | 73.75 | |
Population | 19.5K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $1024 | / |
Without rent | $418 | / |
Rent & Utilities | $405.05 | / |
Food | $213 | / |
Transport | $156.04 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 445.53$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 258.5$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 793.95$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 562.86$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 78.82$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 97.51$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.89$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 8.46$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2140$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1323$ |
Lunch Menu | 7.32$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 36.42$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.24$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.21$ |
Cappuccino | 2.52$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.19$ |
Local transport ticket | 1.11$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 44.48$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.62$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.96$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.18$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.62$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.93$ |
Eggs, x12 | 1.63$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.86$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.09$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.27$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.61$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.84$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.21$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.47$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.27$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.41$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.35$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.73$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.51$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.38$ |
Cigarette pack | 1.97$ |
Cold medicince, 1 week | 4.11$ |
Hair Shampoo | 3.41$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.06$ |
Toothpaste, 1 tube | 1$ |
Gym Membership, 1 month | 26.31$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.59$ |
Doctor's visit | 66.67$ |
Haircut, simple | 8.84$ |
Brand Jeans | 43.43$ |
Brand Sneakers | 89.47$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 547.08$ |
International Primary School, 1 year | 10602$ |