Cost of Living in
Inhangapi

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $703 | $1704 |
Without rent | $505 | $1538 |
Rent & Utilities | $377.28 | $404.47 |
Food | $276 | $602 |
Transport | $74.21 | $188.28 |
Monthly salary after tax | $357.06 | |
Quality of life | 36.22 | |
Life expectancy | 80.13 | |
Population | 430.9K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $703 | / |
Without rent | $505 | / |
Rent & Utilities | $377.28 | / |
Food | $276 | / |
Transport | $74.21 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 353.17$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 196.19$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 385.92$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 348.59$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 75.64$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 125.28$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 14.8$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.13$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1448$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1017$ |
Lunch Menu | 4.88$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 54.57$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.62$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.41$ |
Cappuccino | 2.74$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.12$ |
Local transport ticket | 0.8$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 49.52$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.12$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.94$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.05$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.54$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.51$ |
Eggs, x12 | 1.81$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.96$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.32$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.93$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.12$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.28$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.64$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.97$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.48$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.05$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.11$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.13$ |
Cigarette pack | 2.64$ |
Cold medicince, 1 week | 8.33$ |
Hair Shampoo | 9.53$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.84$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.29$ |
Gym Membership, 1 month | 21.86$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.88$ |
Doctor's visit | 80.6$ |
Haircut, simple | 8.15$ |
Brand Jeans | 51.76$ |
Brand Sneakers | 104.73$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 288$ |
International Primary School, 1 year | 8140$ |