Cost of Living in
Guatuba

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $883 | $2140 |
Without rent | $479 | $1541 |
Rent & Utilities | $376.39 | $589.18 |
Food | $236 | $842 |
Transport | $68.74 | $225.78 |
Monthly salary after tax | $518.15 | |
Quality of life | 36.89 | |
Life expectancy | 69.04 | |
Population | 516.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $883 | / |
Without rent | $479 | / |
Rent & Utilities | $376.39 | / |
Food | $236 | / |
Transport | $68.74 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 303.99$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 198.78$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 503.26$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 360.19$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 75.3$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 107.79$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 20.38$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.98$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1171$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 942$ |
Lunch Menu | 4.2$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 59.07$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 8.11$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.43$ |
Cappuccino | 3.69$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.3$ |
Local transport ticket | 0.81$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 48.52$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.47$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.12$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.75$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.54$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.5$ |
Eggs, x12 | 1.67$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.5$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.75$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.53$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.95$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.19$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.96$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.24$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.95$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.4$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.6$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.22$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.05$ |
Cigarette pack | 2.04$ |
Cold medicince, 1 week | 6.56$ |
Hair Shampoo | 8.28$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.5$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.37$ |
Gym Membership, 1 month | 25.55$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.79$ |
Doctor's visit | 93.85$ |
Haircut, simple | 8.23$ |
Brand Jeans | 55.39$ |
Brand Sneakers | 134.33$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 300.12$ |
International Primary School, 1 year | 9802$ |