Population
1.1M
Cost of living
$775
Goias
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $740 | $2176 |
Without rent | $564 | $1283 |
Rent & Utilities | $309.51 | $428.11 |
Food | $254 | $748 |
Transport | $74.82 | $182.2 |
Monthly salary after tax | $482.24 | |
Quality of life | 30.77 | |
Life expectancy | 80.04 | |
Population | 534.1K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $740 | / |
Without rent | $564 | / |
Rent & Utilities | $309.51 | / |
Food | $254 | / |
Transport | $74.82 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 327.73$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 234.68$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 445.8$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 354.95$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 72.35$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 117.17$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 16.19$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.14$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1207$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 815$ |
Lunch Menu | 4.13$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 57.37$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.86$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.65$ |
Cappuccino | 3.72$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.9$ |
Local transport ticket | 0.77$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 62.42$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.85$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.08$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.9$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.59$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.44$ |
Eggs, x12 | 1.65$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.52$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.28$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.87$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.63$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.26$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.07$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.73$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.17$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.4$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.3$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.4$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.21$ |
Cigarette pack | 2.16$ |
Cold medicince, 1 week | 6.82$ |
Hair Shampoo | 8.64$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.16$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.26$ |
Gym Membership, 1 month | 24.81$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.98$ |
Doctor's visit | 80.73$ |
Haircut, simple | 11.53$ |
Brand Jeans | 49.38$ |
Brand Sneakers | 104.74$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 332.76$ |
International Primary School, 1 year | 10042$ |