Cost of Living in
Goiania

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $619 | $1799 |
Without rent | $390 | $1420 |
Rent & Utilities | $244.77 | $729.37 |
Food | $242 | $596 |
Transport | $65.74 | $175.68 |
Monthly salary after tax | $323.76 | |
Quality of life | 51.74 | |
Life expectancy | 84.79 | |
Population | 1.4M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $619 | / |
Without rent | $390 | / |
Rent & Utilities | $244.77 | / |
Food | $242 | / |
Transport | $65.74 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 270.81$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 179.24$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 692.36$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 575.43$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 45.06$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 67.36$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 14.61$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.91$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1093$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 726$ |
Lunch Menu | 4.95$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 32.73$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.64$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.82$ |
Cappuccino | 2.14$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.34$ |
Local transport ticket | 0.68$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 34.9$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.48$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.22$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.09$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.7$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.53$ |
Eggs, x12 | 1.74$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.61$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.36$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 5.96$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.68$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.55$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.67$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.54$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.25$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.28$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.49$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.61$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 9.23$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.94$ |
Cigarette pack | 1.92$ |
Cold medicince, 1 week | 7.34$ |
Hair Shampoo | 3.31$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.33$ |
Toothpaste, 1 tube | 1.19$ |
Gym Membership, 1 month | 25.4$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.38$ |
Doctor's visit | 39.26$ |
Haircut, simple | 8.71$ |
Brand Jeans | 43.83$ |
Brand Sneakers | 70.16$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 221.04$ |
International Primary School, 1 year | 9662$ |