Cost of Living in
Gararu

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $745 | $2163 |
Without rent | $515 | $1261 |
Rent & Utilities | $383.5 | $497.81 |
Food | $303 | $637 |
Transport | $73.35 | $196.3 |
Monthly salary after tax | $375.6 | |
Quality of life | 33.97 | |
Life expectancy | 72.69 | |
Population | 541.3K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $745 | / |
Without rent | $515 | / |
Rent & Utilities | $383.5 | / |
Food | $303 | / |
Transport | $73.35 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 307.14$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 178.87$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 496.89$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 353.15$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 79$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 123.53$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 19.88$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.61$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1336$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 811$ |
Lunch Menu | 4.23$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 51.88$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.31$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.66$ |
Cappuccino | 3.45$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.28$ |
Local transport ticket | 0.88$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 62.6$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.17$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.9$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.03$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.47$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.4$ |
Eggs, x12 | 2.19$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.41$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.24$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.33$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.93$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.5$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.24$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.21$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.03$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.43$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.2$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.74$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.25$ |
Cigarette pack | 2.62$ |
Cold medicince, 1 week | 7.76$ |
Hair Shampoo | 9.9$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.74$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.9$ |
Gym Membership, 1 month | 21.21$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.55$ |
Doctor's visit | 77.44$ |
Haircut, simple | 11.28$ |
Brand Jeans | 57.54$ |
Brand Sneakers | 119.65$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 332.95$ |
International Primary School, 1 year | 7501$ |