Cost of Living in
Fortaleza

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $574 | $1784 |
Without rent | $438 | $1456 |
Rent & Utilities | $293.17 | $501.68 |
Food | $241 | $687 |
Transport | $107.26 | $232.66 |
Monthly salary after tax | $250.36 | |
Quality of life | 61.22 | |
Life expectancy | 71.47 | |
Population | 2.4M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $574 | / |
Without rent | $438 | / |
Rent & Utilities | $293.17 | / |
Food | $241 | / |
Transport | $107.26 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 304.57$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 169.74$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 467.62$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 309.11$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 46.25$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 89.19$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.01$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 11.79$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1563$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 651$ |
Lunch Menu | 3.71$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 26$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.13$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 2.11$ |
Cappuccino | 2.51$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.13$ |
Local transport ticket | 0.82$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 38.89$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 6.15$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.17$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.92$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.31$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.97$ |
Eggs, x12 | 2.2$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.36$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.02$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.94$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.53$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.26$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.77$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.79$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.47$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.19$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.32$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.88$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 5.45$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.08$ |
Cigarette pack | 1.89$ |
Cold medicince, 1 week | 6.5$ |
Hair Shampoo | 2.93$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.09$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.95$ |
Gym Membership, 1 month | 16.07$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 6.11$ |
Doctor's visit | 32.34$ |
Haircut, simple | 9.47$ |
Brand Jeans | 40.68$ |
Brand Sneakers | 61.42$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 197.78$ |
International Primary School, 1 year | 2606$ |