Cost of Living in
Florianopolis

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $917 | $2063 |
Without rent | $491 | $1542 |
Rent & Utilities | $345.51 | $876.2 |
Food | $280 | $685 |
Transport | $100.51 | $219.4 |
Monthly salary after tax | $671.62 | |
Quality of life | 61 | |
Life expectancy | 68.42 | |
Population | 580.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $917 | / |
Without rent | $491 | / |
Rent & Utilities | $345.51 | / |
Food | $280 | / |
Transport | $100.51 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 356.5$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 258.59$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 694.76$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 757.84$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 38.94$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 56.65$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 22.74$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.05$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1672$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1344$ |
Lunch Menu | 4.91$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 25.91$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.34$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.77$ |
Cappuccino | 1.93$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.22$ |
Local transport ticket | 1.01$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 57.32$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 15.88$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.12$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.88$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.84$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.12$ |
Eggs, x12 | 2.34$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.82$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 2.76$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.6$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.11$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.94$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.88$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.48$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.97$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.92$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.51$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.9$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.3$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.17$ |
Cigarette pack | 2.3$ |
Cold medicince, 1 week | 3.95$ |
Hair Shampoo | 3.14$ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.18$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.86$ |
Gym Membership, 1 month | 26.89$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.46$ |
Doctor's visit | 43.32$ |
Haircut, simple | 11.17$ |
Brand Jeans | 60.01$ |
Brand Sneakers | 84.45$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 562.12$ |
International Primary School, 1 year | 12852$ |