Population
649.8K
Cost of living
$546
Fernando de Noronha
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $546 | $1380 |
Without rent | $419 | $880 |
Rent & Utilities | $179.09 | $431.88 |
Food | $165 | $420 |
Transport | $84.52 | $264.03 |
Monthly salary after tax | $193.38 | |
Quality of life | 44.28 | |
Life expectancy | 66.72 | |
Population | 649.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $546 | / |
Without rent | $419 | / |
Rent & Utilities | $179.09 | / |
Food | $165 | / |
Transport | $84.52 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 226.38$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 143.38$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 399.71$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 347.25$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 48.18$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 70.9$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 18.65$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.77$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1531$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 918$ |
Lunch Menu | 3.74$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 14.15$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.31$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.25$ |
Cappuccino | 1.31$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.84$ |
Local transport ticket | 1.54$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 70.78$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.41$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.06$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.87$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.16$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.98$ |
Eggs, x12 | 2.17$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.31$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.18$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 4.97$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.31$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.28$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.87$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.41$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.84$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.82$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.4$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.24$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.23$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.21$ |
Cigarette pack | 1.91$ |
Cold medicince, 1 week | 3.21$ |
Hair Shampoo | 2.81$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.44$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.81$ |
Gym Membership, 1 month | 24.63$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.55$ |
Doctor's visit | 30.75$ |
Haircut, simple | 5.17$ |
Brand Jeans | 51.33$ |
Brand Sneakers | 77.79$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 145.66$ |
International Primary School, 1 year | 7125$ |