Cost of Living in
Feira de Santana

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $694 | $1128 |
Without rent | $309 | $958 |
Rent & Utilities | $225.78 | $332.35 |
Food | $221 | $524 |
Transport | $77.87 | $172.01 |
Monthly salary after tax | $479.69 | |
Quality of life | 34.24 | |
Life expectancy | 69.13 | |
Population | 605.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $694 | / |
Without rent | $309 | / |
Rent & Utilities | $225.78 | / |
Food | $221 | / |
Transport | $77.87 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 224.46$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 143.52$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 277.58$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 175.04$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 39.32$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 67.98$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.54$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 8.54$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1292$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 718$ |
Lunch Menu | 4.45$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 22.43$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 7.24$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.71$ |
Cappuccino | 1.67$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.69$ |
Local transport ticket | 0.8$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 25.44$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.68$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.1$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.12$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.51$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.97$ |
Eggs, x12 | 2.35$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 10.12$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.36$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.17$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.65$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.27$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.03$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.99$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.27$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.32$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.2$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 4.99$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.01$ |
Cigarette pack | 2.51$ |
Cold medicince, 1 week | 2.86$ |
Hair Shampoo | 2.27$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.47$ |
Gym Membership, 1 month | 15.39$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.74$ |
Doctor's visit | 35.59$ |
Haircut, simple | 5.1$ |
Brand Jeans | 57.08$ |
Brand Sneakers | 69.97$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 257.66$ |
International Primary School, 1 year | 4750$ |