Population
828.2K
Cost of living
$475
Extremadura
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $475 | $1242 |
Without rent | $371 | $1079 |
Rent & Utilities | $202.69 | $414.39 |
Food | $228 | $517 |
Transport | $64.66 | $185.4 |
Monthly salary after tax | $283.03 | |
Quality of life | 54.07 | |
Life expectancy | 76.6 | |
Population | 828.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $475 | / |
Without rent | $371 | / |
Rent & Utilities | $202.69 | / |
Food | $228 | / |
Transport | $64.66 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 247.98$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 141.36$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 489.54$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 276.29$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 26.05$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 38$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 20.18$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 10.7$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1107$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 677$ |
Lunch Menu | 4.72$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 21.09$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.79$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.4$ |
Cappuccino | 1.82$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.74$ |
Local transport ticket | 0.75$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 36.53$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.4$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.12$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.06$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.29$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.96$ |
Eggs, x12 | 2.01$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.23$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.93$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.49$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.92$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 0.61$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.6$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.04$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.05$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.18$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.37$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.88$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.59$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.16$ |
Cigarette pack | 1.43$ |
Cold medicince, 1 week | 3.1$ |
Hair Shampoo | 3.1$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.26$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.61$ |
Gym Membership, 1 month | 22.81$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.96$ |
Doctor's visit | 33.84$ |
Haircut, simple | 5.85$ |
Brand Jeans | 32.62$ |
Brand Sneakers | 56.83$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 131.35$ |
International Primary School, 1 year | 3593$ |