Cost of Living in
Espumoso

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $885 | $1915 |
Without rent | $406 | $1781 |
Rent & Utilities | $390.13 | $564.21 |
Food | $259 | $655 |
Transport | $69.25 | $203.69 |
Monthly salary after tax | $411.4 | |
Quality of life | 30.41 | |
Life expectancy | 74.56 | |
Population | 459.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $885 | / |
Without rent | $406 | / |
Rent & Utilities | $390.13 | / |
Food | $259 | / |
Transport | $69.25 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 419.69$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 199.31$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 444.83$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 294.98$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 86.54$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 148.85$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 17.03$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.54$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1588$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 998$ |
Lunch Menu | 4.05$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 50.24$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.45$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.7$ |
Cappuccino | 3.27$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.1$ |
Local transport ticket | 0.88$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 55.08$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 9.35$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.93$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.02$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.42$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.54$ |
Eggs, x12 | 1.99$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.03$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.75$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.78$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 3.13$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.55$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.22$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.41$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.35$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.36$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.75$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.3$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.28$ |
Cigarette pack | 2.59$ |
Cold medicince, 1 week | 6.46$ |
Hair Shampoo | 8.95$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.29$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.62$ |
Gym Membership, 1 month | 24.24$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 5.26$ |
Doctor's visit | 72.67$ |
Haircut, simple | 11.25$ |
Brand Jeans | 54.61$ |
Brand Sneakers | 137.59$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 255.26$ |
International Primary School, 1 year | 6845$ |