Cost of Living in
Eldorado

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $954 | $1718 |
Without rent | $541 | $1368 |
Rent & Utilities | $306.32 | $545.78 |
Food | $301 | $626 |
Transport | $83.04 | $183.77 |
Monthly salary after tax | $427.58 | |
Quality of life | 36.3 | |
Life expectancy | 81.97 | |
Population | 552.0K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $954 | / |
Without rent | $541 | / |
Rent & Utilities | $306.32 | / |
Food | $301 | / |
Transport | $83.04 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 390.02$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 201.1$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 377.78$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 346.35$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 100.7$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 129.67$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 21.09$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.33$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1556$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1058$ |
Lunch Menu | 5.21$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 47.96$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.85$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.5$ |
Cappuccino | 3.71$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.97$ |
Local transport ticket | 0.76$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 61.8$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.01$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.82$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.83$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.44$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.53$ |
Eggs, x12 | 2.09$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.76$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.28$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.1$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.92$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.53$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.26$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.49$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.3$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.07$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.51$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.57$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.44$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.04$ |
Cigarette pack | 2.69$ |
Cold medicince, 1 week | 7.72$ |
Hair Shampoo | 7.13$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.14$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.72$ |
Gym Membership, 1 month | 22.22$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.84$ |
Doctor's visit | 78.12$ |
Haircut, simple | 8.38$ |
Brand Jeans | 55.32$ |
Brand Sneakers | 106.62$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 330.34$ |
International Primary School, 1 year | 8917$ |