Cost of Living in
Diamantina

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $766 | $2066 |
Without rent | $418 | $1222 |
Rent & Utilities | $391.68 | $530.7 |
Food | $262 | $723 |
Transport | $63.48 | $227.22 |
Monthly salary after tax | $390.47 | |
Quality of life | 36.11 | |
Life expectancy | 78.49 | |
Population | 425.8K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $766 | / |
Without rent | $418 | / |
Rent & Utilities | $391.68 | / |
Food | $262 | / |
Transport | $63.48 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 333.03$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 214.04$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 520.07$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 311.56$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 92.33$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 131.3$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 20.88$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.07$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1453$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1074$ |
Lunch Menu | 3.88$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 46.52$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.88$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.88$ |
Cappuccino | 3.72$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.25$ |
Local transport ticket | 0.71$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 45.33$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.39$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.1$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.76$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.41$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.52$ |
Eggs, x12 | 1.94$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 5.64$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.61$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.76$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.62$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.2$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.34$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.28$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.97$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.48$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.29$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.69$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.24$ |
Cigarette pack | 2.38$ |
Cold medicince, 1 week | 6.81$ |
Hair Shampoo | 7.47$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.51$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.92$ |
Gym Membership, 1 month | 24.21$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.48$ |
Doctor's visit | 69.03$ |
Haircut, simple | 11.26$ |
Brand Jeans | 41.49$ |
Brand Sneakers | 150.26$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 368.97$ |
International Primary School, 1 year | 9119$ |