Cost of Living in
Delta (Brazil)

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $783 | $1984 |
Without rent | $495 | $1802 |
Rent & Utilities | $277.36 | $446.69 |
Food | $254 | $628 |
Transport | $81.61 | $199.11 |
Monthly salary after tax | $401.15 | |
Quality of life | 34.97 | |
Life expectancy | 65.26 | |
Population | 475.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $783 | / |
Without rent | $495 | / |
Rent & Utilities | $277.36 | / |
Food | $254 | / |
Transport | $81.61 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 341.32$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 220.99$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 423.76$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 303.37$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 84.08$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 140.27$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 15.6$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.83$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1433$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 823$ |
Lunch Menu | 5.09$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 47.46$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.92$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.84$ |
Cappuccino | 3.81$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.1$ |
Local transport ticket | 0.79$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 51.11$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 10.14$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.87$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.02$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.47$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.55$ |
Eggs, x12 | 2.05$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 6.88$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.61$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 8.47$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.82$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.16$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.06$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.45$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.26$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.33$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.44$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.06$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 6.71$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.28$ |
Cigarette pack | 2.16$ |
Cold medicince, 1 week | 6.26$ |
Hair Shampoo | 9.85$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.29$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.46$ |
Gym Membership, 1 month | 21.24$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.02$ |
Doctor's visit | 77.55$ |
Haircut, simple | 9.19$ |
Brand Jeans | 53.97$ |
Brand Sneakers | 134.27$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 357.18$ |
International Primary School, 1 year | 8072$ |