Cost of Living in
Curitiba

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $794 | $1961 |
Without rent | $471 | $1420 |
Rent & Utilities | $411.13 | $603.16 |
Food | $224 | $613 |
Transport | $80.66 | $207.69 |
Monthly salary after tax | $521.73 | |
Quality of life | 49.98 | |
Life expectancy | 79.34 | |
Population | 1.6M |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $794 | / |
Without rent | $471 | / |
Rent & Utilities | $411.13 | / |
Food | $224 | / |
Transport | $80.66 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 369.71$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 203.91$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 626.18$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 535.78$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 92.5$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 145.06$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 21.57$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.28$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1751$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1358$ |
Lunch Menu | 5.73$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 27.75$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.54$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.71$ |
Cappuccino | 1.98$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.01$ |
Local transport ticket | 1.26$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 54.46$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 5.29$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.93$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.84$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 1.06$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.9$ |
Eggs, x12 | 1.74$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.57$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 4.03$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 7.77$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.81$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.01$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.77$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.16$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.97$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.42$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.17$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 8.08$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.02$ |
Cigarette pack | 2.06$ |
Cold medicince, 1 week | 4.67$ |
Hair Shampoo | 3.37$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.49$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.73$ |
Gym Membership, 1 month | 21.71$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 7.22$ |
Doctor's visit | 34.4$ |
Haircut, simple | 8.09$ |
Brand Jeans | 60.26$ |
Brand Sneakers | 75.62$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 250.25$ |
International Primary School, 1 year | 6726$ |