Cost of Living in
Coribe

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $761 | $1982 |
Without rent | $543 | $1361 |
Rent & Utilities | $344.2 | $468.84 |
Food | $318 | $859 |
Transport | $71.55 | $195.21 |
Monthly salary after tax | $417.43 | |
Quality of life | 40.47 | |
Life expectancy | 76.86 | |
Population | 574.2K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $761 | / |
Without rent | $543 | / |
Rent & Utilities | $344.2 | / |
Food | $318 | / |
Transport | $71.55 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 327.49$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 230.72$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 502.82$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 317.42$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 89$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 121.32$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 14.84$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 12.22$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 1239$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 890$ |
Lunch Menu | 5.42$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 58.72$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 6.22$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.66$ |
Cappuccino | 3.59$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 1.11$ |
Local transport ticket | 0.71$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 63.91$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 7.37$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.98$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.86$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.56$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 0.59$ |
Eggs, x12 | 1.84$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 7.44$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 3.43$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 6.71$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 2.96$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 1.05$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.47$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.32$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.12$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.49$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.82$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.49$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.93$ |
Cigarette pack | 2.65$ |
Cold medicince, 1 week | 6.05$ |
Hair Shampoo | 7.92$ |
Toilet paper, 4 rolls | 2.14$ |
Toothpaste, 1 tube | 2.84$ |
Gym Membership, 1 month | 18.24$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 3.82$ |
Doctor's visit | 77.72$ |
Haircut, simple | 10.64$ |
Brand Jeans | 46.3$ |
Brand Sneakers | 106.42$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 271.91$ |
International Primary School, 1 year | 9923$ |