Cost of Living in
Contagem

Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $573 | $1742 |
Without rent | $423 | $1002 |
Rent & Utilities | $204.03 | $387.02 |
Food | $199 | $485 |
Transport | $94.22 | $205.05 |
Monthly salary after tax | $277.37 | |
Quality of life | 56.02 | |
Life expectancy | 65.27 | |
Population | 668.4K |
Cost of living | ||
---|---|---|
Total with rent | $573 | / |
Without rent | $423 | / |
Rent & Utilities | $204.03 | / |
Food | $199 | / |
Transport | $94.22 | / |
1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2 | 188.6$ |
---|---|
Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2 | 106.06$ |
3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2 | 480.11$ |
Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2 | 300.23$ |
Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc. | 40.68$ |
Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc. | 62.9$ |
Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited | 17.62$ |
Mortgage Interest Rate for 20 Years | 9.94$ |
Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2 | 2083$ |
House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2 | 1102$ |
Lunch Menu | 3.65$ |
---|---|
Dinner in a Restaurant, for 2 | 14.67$ |
Fast food meal, equiv. McDonald's | 5.64$ |
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz | 1.27$ |
Cappuccino | 1.26$ |
Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz | 0.6$ |
Local transport ticket | 1.13$ |
---|---|
Monthly ticket local transport | 52.78$ |
Taxi Ride, 8 km or 5 mi | 8.73$ |
Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.9$ |
Milk, 1 L or 1 qt | 0.78$ |
---|---|
Bread, 0.5 kg or 1.1 lb | 0.99$ |
Rice, 1 kg or 2.2 lb | 1.07$ |
Eggs, x12 | 1.5$ |
Cheese, 1 kg or 2.2 lb | 8.79$ |
Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb | 2.77$ |
Round Steak, 1 kg or 2.2 lb | 5.28$ |
Apples, 1 kg or 2.2 lb | 1.39$ |
Banana, 1 kg or 2.2 lb | 1.42$ |
Oranges, 1 kg or 2.2 lb | 0.75$ |
Tomato, 1 kg or 2.2 lb | 1.11$ |
Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.9$ |
Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.85$ |
Water, 1 L or 1 qt | 0.51$ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.36$ |
Wine (mid-priced), 750 mL bottle | 7.29$ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.03$ |
Cigarette pack | 1.62$ |
Cold medicince, 1 week | 3$ |
Hair Shampoo | 3.26$ |
Toilet paper, 4 rolls | 1.4$ |
Toothpaste, 1 tube | 0.87$ |
Gym Membership, 1 month | 21.48$ |
---|---|
Cinema Ticket, 1 person | 4.67$ |
Doctor's visit | 36.31$ |
Haircut, simple | 4.76$ |
Brand Jeans | 51.48$ |
Brand Sneakers | 62.31$ |
Daycare or Preschool, 1 month | 120.13$ |
International Primary School, 1 year | 6879$ |